הוט טאב או סופטאב?

אז מה זה הוט טאב?

אם נחשפתם לג'קוזי הוט טאב בתוכנית האח הגדול וזה עשה לכם

חשק לקנות כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא לפני כן

כשאומרים הוט טאב (או האט טאב - כפי שאומר אסי עזר) מתכוונים לג'קוזי עשוי עץ. לרב השימוש בעץ סידר (ארז) או עץ אדום (redwood)...

השימוש בג'קוזי הוט טאב עשוי עץ החל ב-1940 והיה נפוץ עד שנות ה-70 של המאה קודמת, אז החל לאבד פופולאריות לטובת ג'קוזי אקריליק.

מאוחר יותר ב-1986 הומצא סופטאב ע"י טום תורנברי.

לאן נעלם ג'קוזי הוט טאב?

הסיבות להיעלמות של ג'קוזי הוט טאב מהנוף בשנות ה-70 ועד היום:

מחסור בעץ איכותי ועליית המחיר של העץ

ג'קוזי הוט טאב עשוי עץ ארז בעיקר (CEDAR) והכנתו צורכת עץ רב. עם הידלדלות היערות בצפון אמריקה ועליית מחיר העץ - איכות העץ ירדה.

חוסר נוחות

חיסרון גדול של ג'קוזי הוט טאב הוא שהמבנה קשה ואין אפשרות לעצב מושבים בתוך העץ כמו בג'קוזי אקריליק. יש שתי תנוחות בלבד - עמידה או ישיבה על הספסל והמשטח כאמור - קשה.

מערכת ג'טים מיושנת

חיסרון נוסף בג'קוזי הוט טאב היא שמערכת הג'טים היא פרימיטיבית למדי בהשוואה לג'קוזי מסוגים מתקדמים יותר.

דרישות תחזוקה גבוהות מאוד

בדומה לסירות עשויות עץ, הוט טאב נראה מאוד יפה ואסתטי אבל דורש הרבה יותר תחזוקה. זו הסיבה העיקרית שג'קוזי הוט טאב איבד את מקומות בשנות ה-700 וכמעט נעלם לגמרי מהנוף בארה"ב.

בעיה של נזילות

הוט טאב סובל מנזילות בגלל שהוא עשוי כל כך הרבה חלקים המחוברים ביניהם. הוט טאב תמיד ייזל תחילה כאשר הוא חדש אבל לאחר שהעץ יספוג את המים הוא יתנפח ואז יפסיקו הנזילות. זאת אומרת כי אסור אף פעם לתת לעץ להתייבש כתוצאה מירידת המפלס כי אז יתכווץ העץ שוב ובמילוי הבא ייחלו הנזילות שוב. נזילות עשויות להיגרם גם כתוצאה ממזג אוויר מקפיא בחורף. הלחות בעץ קופאת, התאים של העץ מתרחבים וקורעים את הסיבים וכך נוצרת נזילה.

פלישה של טרמיטים ונמלים

גם עצים חזקים ועמידים כמו סידר ורדווד – עם הזמן יחלו להירקב ולהתפורר בעקבות מיקרואורגניזמים ומזיקים. הוט טאב הוא מטרה מעוררת תיאבון עבור נמלים

וטרמיטים אשר נמשכים ללחות

בעיות של חיטוא המים

העץ הוא חומר נקבובי ומיקרואורגניזמים אוהבים להסתתר ולהתרבות בתוך החורים והסדקים. לרוע המזל המחטא היעיל ביותר שהוא הכלור לא רק מחסל את הבקטריות אלא גם שובר את העץ. מסיבה זאת – ג'קוזי הוט טאב הנו אסור ברוב המקומות לשימוש ציבורי בארה"ב כי ישנה סכנה גדולה כי שבקטריות המסתתרות בעץ יועברו מאדם לאדם.

בעיות הנובעות מפירוק העץ

הכלור והברום יגרמו עם הזמן לחומר הקרוי ליגנין להתפשט במים ולהלבין את כל פנים הג'קוזי. הליגנין הוא תאית אשר קושרת את העץ ביחד. השכבה הלבנה של הליגנין תגרום לסנן להיסתם ולעוד בעיות הקושרות בחיטוי. הדרך היחידה להיפטר מהתופעה המטרידה היא לייבש את האמבט - לשייף אותו ולמלא אותו שוב. כאמור אחרי המילוי יש לחכות תקופה עד שהעץ יתרחב

וייאטם מחדש.

ירוקת

בתוך נקבוביות העץ תפרחות של אצות (ירוקת) גם כן יכולות להיות בעיה מטרידה בג'קוזי הוט טאב. הצורה לטפל בכך היא באמצעות כלור ומברשת ידנית. פשוט להבריש את כל פנים הג'קוזי פעמים ספורות באמצעות מברשת אגרסיבית אשר תחדיר את הכלור מתחת לשכבה העליונה של העץ. יש לחזור על התהליך פעמים אחדות וכל פעם צריך לרוקן את הג'קוזי.

איבוד חום וצריכת חשמל גבוהה

אומנם עץ הוא חומר מבודד אבל הוא מאבד את היכולת הבידוד התרמית שלו כאשר הוא מלא במים.

ולסיכום

ג'קוזי הוט טאב דומה למוצרים רבים אשר נעלמו מהנוף בגלל חוסר הפרקטיות שלהם ודרישות תחזוקה גבוהות. כמו פטיפון, תנור עצים, מכוניות עתיקות...

אם אתם אוהבים להתרפק על העבר ורוצים ליצור מוזיאון של דברים ישנים זה נחמד. אבל אם אתם רוצים ג'קוזי שיהיה גם יפה וגם יעיל ומהנה - כדאי שתחשבו שוב. הוט טאב או סופטאב.

עשוי לעניין אותך
פוסטים אחרונים
ארכיון
חפש לפי תגיות
עקבו אחרינו
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

תגיות: ג'קוזי, ג'קוזי לגינה, ג'קוזי נייד, הוט טאב

כל הזכויות שמורות לסופטאב ישראל בע"מ | לא ג'קוזי, סופטאב | לפניות בכל נושא 1700-700-153